Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć ukochanej osoby zawsze wywołuje niemiłe emocje. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, że ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma więc nic dziwnego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnorodnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby pamiętać, iż środek transportu nieraz wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się niemniej jednak, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie znaczący. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala znacznie obniżyć koszty.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby zdobyć zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, trzeba dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wówczas, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtedy, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty są w stanie ubiegać się także bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiej przyczyny wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to wyśmienity wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, by sprowadzenie zwłok było możliwe. W wypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych kłopotów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.